Narušte obranné mechanismy

Naše problémy jsou důsledkem našeho strnulého, zastaralého způsobu řešení problémů. Dobrým příkladem z prostředí trhů je pomsta obchodníka. Dochází k ní poté, co začínáme obchodovat agresivněji, když utrpíme ztrátu. Snažíme se rychleji získat peníze zpět. V tu chvíli není obchodování příležitostí, ale obranou, která má udržet na uzdě pocity zklamání a ztráty.

Obranná reakce je důsledkem toho, že obchodník kdesi hluboko uvnitř nevěří, že smutek ze ztráty zvládne. Ale dnes, coby dospělý člověk, obchodník běžné ztráty zvládne. Ať už je to v byznysu, obchodování nebo lásce. On to tak ale bohužel necítí a snaží se ztráty zvládat starým, dětským způsobem.

V psychodynamice změna znamená dělat to, co není samo o sobě přirozené – vyhnout se starým způsobům řešení problémů, které nás chránily před nepříjemnými pocity.

Jakmile rozeznáte charakteristický pocit, je dobré jej vyslovit nahlas. Např.:

“Právě jsem prodělal a nyní se citím frustrovaně. Šílím z toho a chci získat své peníze zpět. Hledám nějaký další obchod, ale právě to mi v minulosti ublížilo. Skočím zpátky do trhu a bude to ještě horší.”

Pokud nemůžete mluvit takto nahlas, veďte si psychologický deník. Když si určitý vzorec chování popíšete, už se s ním nadále neztotožňujete. Uvidíte, že uděláte velký pokrok, když se budete trvale snažit zachytit vzorce chování ihned, jakmile se začnou objevovat.

Je fajn si trhy nahrávat, pak se naučíme cítit lépe nabídku a poptávku na trhu. Někdy je ale také fajn otočit kameru a nahrávat sami sebe.

BeTitanium.com

Líbil se Vám tento článek? Předem děkuji za lajk nebo jeho sdílení. Pokud nechcete přijít o další články, které publikuji, lajkněte si komunitu Be Titanium na Facebooku. Jestliže chcete rozebrat svůj přístup k tradingu, tak mi napište, nebo se s ním svěřte i ostatním v Trading fóru.

 


Všechny články z rubriky Trading Coach:


Zdroj: Brett Steenbarger: Trading Coach. Centrum finančního vzdělávání, 2011. 326 s. ISBN 978-80-903874-6-1.

Web autora knihy: www.brettsteenbarger.com

Vaše komentáře: