Tržní podmíněnost

Pohyb trhu není podle normální distribuce. Je v něm větší podíl extrémních výskytů. To vede obchodníky k tomu, že vyhledávají dlouhé, trendující pohyby. Trhy se však také častěji vracejí ke své střední hodnotě, než bychom očekávali u normální distribuce. Proto nám vzniká velké množství falešných trendů.

Struktura tržních pohybů vyvíjí na obchodníky velký psychický tlak. Nelze si uchovat emocionální vyrovnanost, když se výrazně zvýší výkyvy ve Vašich ziscích a ztrátách. Když zažijete drtivou ztrátu, bude si řada obchodníků tuto ztrátu spojovat s emocionální bolestí.

Spoustu obchodníků dost dobře nechápe, že z psychologického hlediska jsou nadměrné zisky stejně problematické jako velké ztráty. Proto jsou pro psychickou pohodu lepší konzistentní výdělky, než velké zisky.

Když budete sledovat rozptyl svých výdělků, dokážete taky rozeznat, když výkyvy v ziscích a ztrátách překročí historickou normu. To Vás jednoznačně upozorní na to, že možná riskujete dost na to, aby to generovalo velké emocionální výkyvy, které povedou k nechtěným podmíněným reakcím.

Rozebrání velmi stresující situace nahlas, nebo písemně může výrazně pomoci pochopit smysl dané události a zbavit se přetrvávajících emocionálních následků.

 

Líbil se Vám tento článek? Předem děkuji za lajk nebo jeho sdílení. Pokud nechcete přijít o další články, které publikuji, lajkněte si komunitu Be Titanium na Facebooku. Jestliže chcete rozebrat svůj přístup k tradingu, tak mi napište, nebo se s ním svěřte i ostatním v Trading fóru.

 


Všechny články z rubriky Trading Coach:


Zdroj: Brett Steenbarger: Trading Coach. Centrum finančního vzdělávání, 2011. 326 s. ISBN 978-80-903874-6-1.

Web autora knihy: www.brettsteenbarger.com

Vaše komentáře: